Děčín FB Divadlo Garage Kino
Menu
Aktuální opatření platná v divadle
 

30. 9. 2021

 

Smrt mu sluší!

PŘESOUVÁME NA 25.11.

25.11.

Úvod Program Pro školy O divadle Kontakty Projekty Pronájmy Předplatné

28.11. 19.30

vstupenky v prodeji na pokladně divadla

Klavírní Trio České filharmonie

benefiční koncert

Klavírní Trio České filharmonie vzniklo na jaře roku 2020. Během prvního roku svého působení natočili hudebníci Elegii od Josefa Suka, s kterou na sociálních sítích mezinárodního rádia Classic FM dosáhli přes sto tisíc zhlédnutí a Bergerettes Bohuslava Martinů, s kterými vyhráli ve své kategorii mezinárodní soutěž Vienna International Music Competition. Sezonu 2021/2022 díky tomuto vítězství zahájili koncertem ve vídeňském Musikvereinu.

Všichni tři členové souboru jsou významnými sólisty.

Houslista Jiří Vodička je vítězem mnoha českých i mezinárodních soutěží včetně Young concert artist, držitelem prestižní ceny Classical Prague Awards a koncertním mistrem České filharmonie.

Klavírista Martin Kasík je vítězem soutěže Pražského jara (1998) a Young concert artist (1999), pravidelně spolupracuje s těmi nejlepšími orchestry a jejedním z našich nejvýraznějších hudebníků.

Violloncelista Václav Petr je vítězem soutěže Pražského jara, jako sólista vystupuje od svých 12 let a je taktéž koncertním mistrem v České filharmonii.

Spojení těchto tří talentovaných a osobitých hudebníků přináší osobitou interpretaci a hluboký hudební zážitek.

Program:

Ludwig van Beethoven - Trio B dur op.11

Dílo vzniklo roku 1797 a bylo věnováno hraběnce Marii Wilhemíně von Thun. Je známé také pod názvem Gassenhauer Trio. Tento název odkazuje ke třetí větě, ve které se objeví devět variací na téma z populárního díla L’amor marinaro ossia II corsaro od Josepha Weigla. Svého času si jí zpívali a pískali lidé ve Vídni na ulicích (in Gassen).

Vítězslav Novák - Baladické trio (Trio quasi una ballata)

Vítězslav Novák byl český hudební skladatel, hudební pedagog, klavírista a horolezec.

Baladické trio (Trio quasi una ballata) je poslední částí jeho klavírního cyklu Můj máj (1899). Jedná se o jednovětou skladbu, ve které je jasně patrná Novákova láska k horám. Je to dílo barevné, plné niternosti, zamyšlení, intimity i dynamiky. Skladatel z každého jednotlivého nástroje dokázal vydobýt celou škálu barev. Díky tomu je Baladické trio pro posluchače intenzivním zážitkem od prvního taktu až do konce.

přestávka

Antonín Dvořák -  Dumky 

Na svém v pořadí šestém (dnes čtvrtém dochovaném) klavírním triu s podtitulem „Dumky“ začal Dvořák pracovat bezprostředně po dokončení Requiem, v listopadu 1890. Kompozice díla mu zabrala – s jednou větší přestávkou – necelé tři měsíce. V průběhu práce informoval Dvořák svého přítele Göbla, že pracuje na novém díle, které charakterizoval jako „malé skladby pro housle, cello a piano. Bude to veselé a smutné. Někde to bude jako zádumčivá píseň, tu zase jakoby veselý tanec, avšak ve slohu lehčím, abych tak řekl, populárnějším, zkrátka aby to bylo pro vyšší i nižší.“. Premiéra „Dumek“ se konala již dva měsíce po dokončení partitury, 11. dubna 1891 v Praze v rámci slavnostního večera na Dvořákovu počest – právě v té době byl totiž skladateli udělen čestný doktorát pražské univerzity. Na premiéře se Dvořák sám podílel jako klavírista. Nebylo to naposledy, kdy toto dílo veřejně interpretoval: máme doklady celkem o čtyřiačtyřiceti koncertech, na nichž Dvořák vystoupil v „Dumkách“ jako klavírista. Většina z nich byla součástí rozsáhlého koncertního turné „na rozloučenou“, které Dvořák uspořádal na jaře 1892 po českých a moravských městech před svým odjezdem do Spojených států.

Slovo „dumka“ je zdrobnělinou ukrajinského slova „duma“ (= myšlenka, představa, uvažování, přemítání), které se v různých drobných modifikacích vyskytuje i v jiných slovanských jazycích (české „dumat“ = přemýšlet). Z hudebního hlediska původně označuje specifický druh ukrajinské (maloruské) písňové formy, pro niž je typické pomalé tempo a zamyšlený, melancholický charakter. V průběhu 19. století se jí nechala inspirovat řada hudebních skladatelů, kteří ji přenesli do oblasti vyšších uměleckých forem.Vstupné: dospělí 300 Kč. Děti, důchodci, ZTP, studenti za 200 Kč.

Vstupné z adventního  benefičního koncertu bude celé věnováno dětskému domovu v České Kamenici. Moc se na Vás těšíme v adventním čase a pomůžeme dobré věci.

Vstupenky je možné zakoupit pouze na pokladně divadla.

pořádají Andělé bez křídel z. s. ve spolupráci s Městským divadlem v Děčíně.
partneři: Tiskograf, Enter, Děčínská manufaktura Jordan

Generální partner městského divadla

Hlavní partneři městského divadla